Skip to main content

Október 2. és 6. között részt vehettem az idei IODA konferencián Mexico-ban. A világ OD szakértőivel való találkozás és tapasztalatcsere, a Flow túlsúlyú magyar delegáció és maga Mexico vonzereje mellett a konferencia alcíme – A globális optimizmus erősítése az OD-n keresztül – kétséget sem hagyott afelől, hogy nekem mennem kell, bármi áron!

A magyar delegáció: Kalmár Péter, Rózsa Tímea Ágota, Miskó Diana (én), Kalmár Judit, Dunai Árpád, Jakobsen Petra

A szakmai és kulturális cunami mellett a legfontosabb mégis a konferencián Rózsa Timivel (Rózsa Tímea Ágota – ICG) megtartott workshopunk volt, „Találkozzunk a határainknál! – és találjuk meg az erőnket a cselekvésre” címmel. A konferencia résztvevőinek közel felét bevonzó workshopunk a Gestalt megközelítés erejét használva hívta az OD-seket egy saját élményre, amelyben megtapasztalhatták, hogy az optimizmus megéléséhez szükségünk van annak polaritásának megélésére is, és, hogy hogyan tudunk magunkért felelősséget vállalva dönteni a cselekvés mellett, és ebben hogyan tudjuk egymást és az ügyfeleinket támogatni.

Workshop résztvevőink, 5 kontinensről, nemzetközi elismertséggel, hozzájuk kapcsolódó szakmaformáló könyvekkel

Workshopunk erős hatásán mi is meglepődtünk Timivel. Számomra az egyik legmeghatóbb pillanat volt, amikor egy mexikói szervezetfejlesztő, miután elmondtam neki egy közös programon, hogy a kedvenc (rajz)filmem a mexikói Coco, megajándékozott a filmről készült könyvvel, mert annyira megerősítő és új ablakot nyitó volt számára a workshopunk. Köszönöm, Timi, az ötletet, bevonást!

A konferencia többi része is rendkívül gazdag volt szakmai, emberi-érzelmi és kulturális élményekben, hála Adriana De La Fuente-nek, a mexikói OD közösség vezető alakjának, és a konferencia szervezőjének!

Csak, hogy néhány példát említsek:

Meglátogattuk Xochimilco természetvédelmi terület chinampáit – úszó kertjeit – Mexikóváros déli részén. Xochimilco, az UNESCO Világörökség része, a chinampas nevű ősi mezőgazdasági rendszeréről ismert, amely a tavak sekély vizén kialakított, ember alkotta mezőgazdasági parcellák. Ezek az úszó kertek a spanyolok előtti korszakból származnak, amikor az aztékok kifejlesztették a chinampa technikát a tóvidéken történő növénytermesztésre. (Megismertük a kihalófélben levő axolotl-okat is, amelyek úgy döntöttek, hogy „nem lesznek felnőttek” (nem alakulnak át), így megtartják azt a különleges képességüket, hogy vissza tudják növeszteni szinte bármelyik testrészüket, szervüket – akár az agyukat is – sérülés esetén. Irigylésre méltó!) Egy, a konferencián résztvevő nemzetközi OD csapat támogatást nyújt ingyenesen ennek a közösségnek – erről is hallhattunk részleteket.

Úton az úszósziget felé, ahol magunk is ültethettünk és kipróbálhattuk az ott termelt növényekből készült izgalmas ebédet.

… és az izgalmas ebéd…

Kiosztásra került a Richard Beckhard és a Marc Silverman díj is. Előbbit nem kell bemutatnom, a második pedig szintén az IODA gondozása alatt álló szervezetfejlesztési díj, amely azokat a fejlesztési projekteket díjazza, amelynek témája az emberi méltóság és a párbeszéd előmozdítása.

IODA Conference 2024 Mexico - Beckhard-díj döntnökök

A Richard Beckhard díj döntnökei: Jose Campoverde (Peru), Noble Kumawu (Ghana – jelenlegi IODA elnök), Ulla Nagel (Németország), Kalmár Péter (Magyarország), Roderick Barnett (Ausztrália)

A Richard Beckhard díj eleinte mit sem sejtő nyertese: Enrique J. Zaldivar, Adriana De La Fuente-vel, a konferencia csodálatos főszervezőjével és a Marc Silverman díj elnyerőjével

Ezeken kívül tudnék még írni

  • a sámán szertartásról,
  • a Potzolcalli étteremlánc fejlesztéséről, díjnyertes ebédjéről és példaértékűen szenvedélyes alapítójáról,
  • Az in-situ projektindításunkról Kalmár Péter vezetésével egy mexikói nagyvállalatnál, ahol egyszerre 12 tanácsadó kérdezte az ügyfelet
  • A Congress Hall-ról, ahova csak egészen különleges engedéllyel lehet bejutni és mi megkaptuk
  • a Teotihuacan piramisoknál tett látogatásunkról Eduardo, a neves régész támogatásával
  • a La Cueva barlangétteremről,
  • a Chapultepec-kastélyról, ahol a mexikóiak Habsburg uralkodójának termeit is láttuk
  • Frida Kahlo házáról, ahol számomra arra is fény derült, hogy Frida 25%-ban magyar volt
  • a magyar delegáció Kalmár Péter által bevezetett és a legváratlanabb pillanataiban lecsapó Unicumjairól
  • Mariachi zenészekről, énekesekről és folklór táncosokról, akik a távoli múltba is elvittek minket, egészen a vadász és a szarvas harcáig
  • a sok-sok inspiráló beszélgetésről az OD országonkénti jellegzetességeitől és jövőjétől a Diverzitás tréningek sorsán keresztül az appreciative coachingig
  • a bar-hopping túránkról, valamint a
  • a búcsú pillanatairól és a folytatásról 2025-ben – de inkább csak képekben mesélem el

Jövő szeptemberben IODA Conference 2025 Ghana – ki jön?

Miskó Diana